
Дитячий навчальний заклад №8
"Ромашка"
Екологічне виховання в ДНЗ "Ромашка"
Форми роботи з дітьми з екологічного виховання
-
Заняття екологічно – природничого спрямування
-
Екскурсії та прогулянки у природу
-
Трудова діяльність
-
Робота в куточку природи
-
Природоохоронні акції
-
Екологічна стежина
-
Досвід сімейного виховання
Об'єкти екологічної стежини :
-
Чарівний світ квітів
-
Город
-
Без калини нема України
-
Бузок – красень
-
Червона калина
-
Каштан – велетень
-
Берізки – сестрички
-
Зелені красуні
-
Липа
-
Куточок лікарських рослин
-
Наш сад
-
Першоцвіти
-
Кучерявий клен
-
Верба – вербиченька
-
Цілющий горіх
-
Їдальня для птахів
-
Тополя
-
Куточок лісу
"Формування екологічної свідомості дошкільників засобами пошуково - дослідницької діяльності" презентація



Перед колективом закладу постали такі завдання:
-
збагатити чуттєвий досвід дітей у процесі пізнання природи;
-
знаходити можливості для прямих або опосередкованих контактів дітей з природою;
-
здійснювати педагогічний вплив на розвиток емоційної сфери і засвоєння знань про взаємозв'язки у природі;
-
розширювати коло уявлень дітей про природоохоронну роботу;
-
розвивати пізнавальні інтереси;
-
організувати посильну трудову діяльність у природі;
-
формувати елементи наукових знань про основні екологічні чинники у розвитку живої природи;
-
розвивати вміння класифікувати живу природу;
-
активізувати знання і практичний досвід в різних видах діяльності.
Виховання екологічної культури дошкільників у закладі здійснюється у взаємодії двох освітніх сфер - сім ї і дошкільного закладу. Включення батьків в процес екологічного виховання дошкільників допомагає формувати єдине середовище «Дошкільний заклад - сім я дитини».
Прищепити дітям любов до природи допомагають різноманітні форми роботи.
Спілкування з природою починається у вихованців з самого ранку. Малята вітаються з сонечком, звертають увагу на колір неба, форму і забарвлення хмар. Діти вдихають свіже ранкове повітря і замислюються над тим, чому людям потрібне чисте повітря, і що допомагає зробити його таким. Спостереження протягом дня продовжуються.
Проводиться з дітьми дослідницька робота. Малята спостерігають, як вода перетворюється на пару або лід, як
пагінець тягнеться до сонця, яким буває сніг. Проводять досліди на виявлення в грунті води, повітря і т. д.
Діти постійно доглядають за кімнатними квітами. Вони добре розуміють, що квіти - це не лише краса, а й можливість мати в кімнаті більше кисню.
У кожній групі обладнано « Куточок природи», який містить різні кімнатні рослини, акваріум, альбоми і книги про природу, інструменти для догляду за експонатами.
Заповнення календаря природи - це ще одна справа повсякденної діяльності, яка поєднується зі спостереженнями. Вихователі разом з дітьми регулярно фіксують погоду і стан живої природи. У молодшій і середній групах дорослий після прогулянки допомагає дітям відшукати картинки з явищами природи, які ті спостерігали на вулиці. У старшій групі вихователь навчає дітей знаходити і замальовувати у календарі дні тижня, спеціальними значками позначати погодні явища, зображувати дерево і покрив землі відповідно до їхнього сезонного стану на цей момент.
Розробили в нашому закладі екологічну стежину . Вона включає 18 об'єктів (квітники, город, ділянку з лікарськими рослинами, декілька видів дерев) . «Екологічна стежка» стала обов'язковим елементом еколого-розвивального предметного середовища дошкільнят.
Бережливе й турботливе ставлення до природи інтенсивніше формується за наявності в дітей початкових екологічних знань. Ми дійшли висновку, що першою сходинкою до цього є ознайомлення малюків з ланцюжком залежностей між життям рослин та станом погоди. На заняттях, прогулянках, під час проведення свят і розваг вихователі намагаються в доступній формі показати дітям, до чого призводять забруднення навколишнього середовища, відлякування птахів, а також про те, яких заходів уживають для збереження природи.
Роботу з екологічного виховання у ДНЗ пов'язано з оздоровленням дітей. Ароматерапія, зарядка на свіжому повітрі, знайомство з лікарськими рослинами-все це сприяє формуванню, збереженню, зміцненню та відновленню здоров'я дітей.
Проводяться у закладі екологічні свята. Їх значення полягає у тому, щоб викликати у дітей позитивний емоційний відгук . У сценаріях таких заходів використовують ті матеріали, які вже добре відомі дітям.
Однією з видів роботи з дітьми з формування екологічної свідомості дошкільників є праця в природі . Організовуємо її в таких формах , як доручення , колективна праця та чергування в куточку природи. Для трудової діяльності з допомогою батькі дітей придбали та виготовили інвентар - ноші , вінички , грабельки .

Одним із основних і постійно діючих пріоритетних напрямків нашого закладу є формуванн екологічної свідомості дошкільників .
Робота з цього питання ведеться в трьох напрямках : це робота з педагогами , дітьми і батьками .














Дитина пізнає навколишній світ через різні специфічні для кожного конкретного віку види діяльності, які формують психіку дитини. Екологічна освіта дошкільника базується на діяльнісному підході. Під екологізацією діяльності дошкільника розуміється збагачення її змісту за рахунок екологічного компонента. Для цілей екологічної освіти в тій чи іншій мірі можуть бути використані всі види діяльності.
Для того , щоб знання дітей про природу були усвідомленими, у дитячому садку використовуються нескладні досліди. Дослід - це спостереження, які проводяться в спеціально організованих умовах. Досліди сприяють формуванню у дітей пізнавального інтересу до природи, розвивають спостережливість, розумову діяльність. У кожному досліді розкривається причина спостережуваного явища, діти підводяться до суджень, умовиводів. Уточнюються їхні знання про властивості і якості об'єктів природи (про властивості снігу, піску, води, рослин тощо). Досліди мають велике значення для усвідомлення дітьми причинно-наслідкових зв'язків.
Дослід завжди повинен будуватися на основі наявних уявлень, які діти отримали в процесі спостережень і праці. Дошкільнятам повинні бути зрозумілі завдання і мета. При обговоренні результатів досліду вихователь підводить дітей до самостійних висновків і суджень.
У дитячому садку проводяться досліди з предметами неживої природи, рослинами і тваринами, але вихователь повинен пам'ятати, що не повинен завдавати шкоди ні рослинам, ні тваринам. Досліди з предметами неживої природи доцільно проводити в лабораторіях.
Лабораторія - новий елемент розвивального середовища. Вона створюється для розвитку в дітей пізнавального інтересу, формування навичок дослідницької діяльності та основ наукового світогляду. У той же час лабораторія - це база для специфічної ігрової діяльності дитини (робота в лабораторії передбачає перетворення дітей в "учених", які проводять досліди, експерименти, спостереження за різною тематикою).
Виділення окремого приміщення під лабораторію дозволяє проводити різноманітну дослідницьку діяльність, в тому числі і самостійну. Бажано, щоб у лабораторії були крани з водою і раковини. Це дозволить дітям мити руки відразу після занять, а педагогам швидко приводити в порядок столи, обладнання. Оформлення лабораторії не вимагає додаткових витрат. В залежності від розміру приміщення в лабораторії можуть бути або тільки невеликі столики, або столики зі стільчиками. Тут же розміщуються стелажі (полиці) для обладнання та матеріалів.
Частіше, як обладнання для проведення дослідів, використовуються пакувальні матеріали різного розміру і різної форми: стаканчики різного ступеня прозорості (з-під йогуртів, сметани та інших молочних продуктів, морозива), коробки з-під тортів тощо, пластмасові ложки для сипучих матеріалів, палички, трубочки для коктейлю (нові), папір для фільтрування (типу промокального або серветки). До підбору обладнання добре залучити дітей і батьків, в цьому випадку сам процес оформлення лабораторії буде мати виховне значення. Для демонстрації окремих дослідів підійдуть прозорі пластмасові банки для круп. Для проведення різних досліджень в лабораторії і на прогулянках добре придбати лупи. В лабораторії повинні бути природні матеріали, призначені для проведення різних досліджень: пісок, глина, каміння, насіння рослин (не зразки колекцій, а саме масовий матеріал для організації занять).
Необхідно так організувати заняття, щоб кожна дитина мала можливість провести той чи інший досвід самостійно. Колективні дослідження або демонстрації дослідів педагогом також можливі, однак також повинна бути індивідуальна робота. Екологи, вихователі дошкільних установ зазначають, що для дитини дуже важливо, щоб у нього був свій набір матеріалів для досліду або експерименту, щоб сам міг виконати завдання і порівняти результати власної роботи з результатами інших дітей.
Дитяча лабораторія в ДНЗ




Відомо, що вже у ранньому віці діти починають цікавитися предметним світом. Пізнання відбувається шляхом нагромадження чуттєвих вражень від речей, котрі оточують дитину. Радість пізнання й задоволення від споглядання є подібними явищами. Музей здатний збагатити дитину враженнями від нових, незнайомих предметів, які вона ніколи не бачила й немогла бачити у доступній їй дійсності. Це розвиває світогляд та уявлення про навколишній світ. В умовах систематичної роботи і методично правильної організації педагогічного процесу не тільки можливо, але і необхідно починати навчання музейному сприйняттю з раннього віку. При цьому неоціненно велика роль міні-музею у приміщенні дитячого садка, його величезні можливості для прилучення дітей до світу музейних цінностей.
Важлива особливість міні-музеїв – це участь малюків у їх створенні. Діти разом з дорослими обговорюють тематику, приносять з дому різноманітні експонати, деякі виготовляють своїми руками. Дошкільнята знову і знову поринають у світ мистецтва, переглядаючи музейні експонати, повторно отримують позитивні враження. Вихователі проводять екскурсії для дошкільнят.
У класичних музеях не можна торкатися експонатів руками, а в міні-музеях не просто можна, а навіть потрібно!
Дитина має можливість брати вироби у руки, розглядати їх, обстежувати тактильно, а також переставляти на інше місце, створювати власну експозицію. У звичайному музеї дитина – лише пасивний спостерігач, а тут вона – співавтор.
Зміст, оформлення і призначення міні-музеїв відповідають віку дітей.
Завдання міні – музеїв:
• збагачення розвивального середовища груп;
• формування в дітей уявлення про справжній музей;
• розвиток творчого мислення;
• поглиблення знань дітей про предмет тематики музею
У нашому закладі ми організували і оформили екологічні міні - музеї одного предмета у всіх групах дошкільного віку. Тематика і наповнюваність різна, відповідно віковим можливостям дітей. У підготовці до відкриття музеїв брали участь педагоги закладу, батьки і діти. Оформлені паспорта музеїв. Крім експонатів є багатий ілюстрований і теоретичний матеріали, обладнання для дослідів тощо.