
Дитячий навчальний заклад №8
"Ромашка"
Особливості
соціально-економічної освіти
дошкільників
До системи заходів з економічного виховання залучати дітей молодшого, середнього та старшого дошкільного віку, використовуючи при цьому різні форми організації їх життєдіяльності. Так, у роботі з дітьми молодшого та середнього дошкільного віку переважають ігрові методи, зокрема дидактичні ігри економічного спрямування, а зі старшими дошкільниками тематичні заняття з економіки.
Важливо зазначити, що роботу з соціально-економічного виховання слід упроваджувати в освітній процес не фрагментарно, а системно, що передбачає поступовий перехід від засвоєння найпростіших до складніших понять.
Під час вивчення нових слів та складних термінів активно використовувати технологію мнемотехніки та практикуємо опрацювання з дітьми літературних творів. Відомі дітям казкові сюжети змінюємо так, аби вони розгорталися перед дошкільниками як проблемні економічні ситуації. Розв'язання таких ситуацій сприяє розвитку логіки та комунікативних здібностей дітей.
Засвоїти складні економічні поняття дітям допомагають казкові персонажі, які є частими гостями на занятті. З огляду на власний досвід, можемо стверджувати, що майже в кожній казці наявний «економічний» підтекст.
Залежно від поставлених навчальних та розвивальних завдань треба обирати відповідний вид діяльності дошкільників — ігрова, трудова чи художньо-продуктивна.
Скажімо, засвоєння знань зі сфери фінансів, зокрема ознайомлення з поняттями «гроші», «ціна», «вартість», «обмін», «продаж» тощо, ефективніше відбувається під час проведення дидактичних, настільно-друкованих та сюжетно-рольових ігор. Тоді як усвідомлення того, чому слід поважати результати праці людей, діти найуспішніше засвоюють у процесі трудової та різних видів художньо-продуктивної діяльності.
Заняття як провідна форма організації роботи з економічної освіти
Як свідчить досвід, найефективнішими щодо соціально-економічної освіти є такі форми роботи з дітьми, як-от:
• тематичні заняття різних видів;
• екскурсії;
• дидактичні та сюжетно-рольові ігри;
• ігрові імпровізації;
• ігри-стратегії;
• презентації індивідуальних проектів;
• драматизація казок;
• художньо-продуктивна діяльність.
Так, у цікавій формі можна організовувати для дітей заняття-подорожі, заняття-екскурсії, заняття-бесіди, економічні вікторини тощо.
На різних етапах формування економічної обізнаності дошкільників заняття з дітьми має різну структуру. Утім основними його структурними частинами є такі:
• вступ — підготовка до сприймання матеріалу;
• термінологічна частина — розкриття основних понять, які будуть використані на занятті;
• ігрова апробація матеріалу —
- для молодших дошкільників — переважно дидактичні ігри;
- для дітей середнього дошкільного віку — ситуативні ігри;
- для старших дошкільників — сюжетно-рольові ігри;
• варіативна частина — проведення різних форм роботи з дітьми на вибір вихователя: завдання з образотворчої діяльності, вправи на формування математичних уявлень, ознайомлення з довкіллям тощо;
• заключна частина — підбиття підсумків, оголошення домашнього завдання.
На кожному етапі педагог проводить різні ігри економічного спрямування залежно від віку та рівня економічної компетентності дошкільників.
Формування елементарних економічних знань засобами гри
Відомо, що через гру дошкільник освоює та пізнає світ. Вона є тим механізмом, що перетворює вимоги соціального середовища на власні потреби дитини. Під час гри дошкільник наслідує форми суспільних відносин людей, поступово опановує моральні норми поведінки й починає керуватися ними у своїх стосунках з дорослими й іншими дітьми.
Під час різних ігор діти обмінюються іграшками чи іншими предметами, продають їх, купують, працюють з ними, тим самим збагачуючи власний економічний досвід.
З метою формування елементарних економічних знань та економічної культури дошкільників ми розробили добірку дидактичних, настільно-дидактичних та сюжетно-рольових ігор для дітей . Усі їх ми систематизували за такими темами:
• Моя сім'я;
• Товар;
• Гроші;
• Моє місто;
• Моя країна;
• Ресурси.
Активна участь дошкільників у спеціально організованих іграх економічного спрямування — це чудова можливість закріпити отримані знання на практиці та розширити власний досвід методом спроб та помилок.


Міжнародний день заощадження
Кожного з нас батьки з дитинства привчали заощаджувати, однак мало хто знає, що існує навіть свято, присвячене раціональному використанню коштів та інших ресурсів. Це Міжнародний день заощадження, який відзначають 31 жовтня.
Історія свята розпочалася в Мілані, коли в жовтні 1924 року представники ощадних банків із 29 країн світу зібралися на Перший міжнародний конгрес. Саме учасники цього конгресу запропонували започаткувати свято заощадження. За їхнім задумом, цей день мав нагадувати людям про необхідність економити особисті кошти та накопичувати заощадження. Однак досить швидко свято набуло значно ширшого значення. І нині воно символізує також дбайливе ставлення до власного здоров'я, речей, довкілля.
Як відзначити в дитячому садку
Цього дня коротко ознайомте дошкільників зі змістом та історією свята і запропонуйте їм долучитися до його відзначання. Поясніть дітям, що речі — це результат праці багатьох людей, а ресурси для виготовлення цих речей — обмежені. Підведіть дошкільників до висновку: якщо дбайливо ставитися до предметів побуту та інших речей, то вони не так швидко стануть непридатними для використання і не доведеться витрачати гроші на купівлю нових. А щоб діти не лише зрозуміли, а й усвідомили сенс економії, запропонуйте їм пограти в сюжетно-рольові ігри економічного спрямування, як-от: «Супермаркет», «Ринок», «Рекламне агентство», «Салон краси», «Кафе».
Організуйте хвилинку творчості та спонукайте дітей створити плакат: «Не купуй! Краще — сам приготуй, побудуй чи намалюй». Певні, діти запропонують чимало цікавих ідей, як можна скоротити кількість непотрібних покупок.
Спробуйте обговорити з дітьми проблемні ситуації і допомогти зробити правильний вибір:
-
Що обрати — нову дорогу сукню/сорочку чи похід у театр ?
-
У дідуся зламалися окуляри. Він не може читати. Що робити?
-
Дівчинка, загубила ляльку під час прогулянки. Як їй допомогти?
Поясніть дітям, що дбайливо ставитися потрібно не лише до власного одягу, іграшок та інших речей, а також до природних ресурсів — води, електроенергії, тепла і навіть холоду. Обговоріть те, що запаси прісної води на планеті Земля зменшуються, а згодом можуть вичерпатися зовсім, якщо їх нераціонально використовувати. Запитайте дітей, що вони можуть зробити, аби вода на нашій планеті не закінчилася. Разом з дітьми сформулюйте правила бережливого використання води в побуті. На додачу організуйте рейд-контроль по приміщеннях дитячого садка під девізом «Збережи краплинку!», аби з'ясувати справність кранів. Підготуйте та розмістіть біля кожного крана — краплинку, що нагадуватиме про ощадне використання води. А щоб діти усвідомили, як вода впливає на життя всього живого, запропонуйте їм переглянути мультфільм «Біжи, струмочку!» (союз мультфільм, 1963).
Згадайте і про заощадження електроенергії. Спонукайте дітей поділитися досвідом. За потреби ставте навідні запитання. Узагальніть правила ощадного використання електроенергії, як-от вимикати: світло, виходячи з кімнати, та побутові прилади, якими ніхто в певний момент не користується тощо. За бажанням об’єднайте їх у формі колажу. Обговоріть, що в холодну пору року слід щільно зачиняти вікна, аби зберегти тепло.
Запитайте дошкільників, чому потрібно швидко брати продукти харчування в холодильнику і зачиняти його двері. Поясніть, що так ми зберігаємо холод. Адже коли двері холодильника відчинені, холод намагається «втекти». А його слід затримати всередині, аби він охолоджував продукти харчування, а не приміщення.
Ідеї для святкування в родині
Навчати дошкільників дбайливо ставитися до речей мають і батьки. Тому долучіть їх до святкування Міжнародного дня заощадження.
Запропонуйте батькам організувати в родині День без покупок. Порадьте провести цей день у родинному колі, відмовившись від відвідування будь-яких магазинів. Такий експеримент спонукатиме батьків замислитися, що саме для них є найбільшою цінністю — гроші чи любов близьких людей, нові модні речі чи позитивні емоції, які можна розділити з найдорожчими.
Для цінителів культурних заходів також є ідея — відзначити свято Заощадження походом у театр. Однак і тут пам'ятайте — жодних магазинів!
Мабуть, у кожному домі є зламані іграшки. Що з ними робити? Викинути, віднести в темну комору чи нехай дитина грається такими? Запропонуйте батькам організувати вдома іграшкову лікарню і разом з дітьми «полікувати» всі зламані іграшки. У пригоді стануть клей, ножиці, картон, папір, голка, нитки, гудзики та інші матеріали, що є в кожній родині. Для дітей це буде добрий практичний урок заощадження.



5 методів
заощадження електроенергії
-
ВИКОРИСТОВУЙТЕ ЕНЕРГООЩАДНІ ЛАМПИ
Замініть звичайні лампи розжарювання на енергоощадні. І хоча вони дорожчі, але служать набагато довше — близько трьох років. Енергоощадні лампи майже не нагріваються, енергія витрачається тільки на освітлення
-
ГАСІТЬ СВІТЛО, КОЛИ ВИХОДИТЕ З ПРИМІЩЕННЯ
Це правило є найпростішим способом заощаджувати електроенергію. Якщо ви чи будь-хто з членів родини забудькуваті, напишіть записку з нагадуванням і прикрипіть її біля вхідних дверей
-
ПРОТИРАЙТЕ ЛАМПОЧКИ ТА МИЙТЕ ВІКНА
Мало хто, насправді, протирає лампочки, адже простіше замінити потьмянілу лампу на потужнішу. Тоді як пил може «з'їдати» до 20% світла від лампи. Не забувайте періодично мити вікна. Забруднене скло зменшує світловіддачу на 30%. Окрім цього, у сонячний день давайте доступ у кімнату денному світлу — розсувайте штори
-
ВИКОРИСТОВУЙТЕ ТЕПЛОВІДОБРАЖУВАЛЬНІ ЕКРАНИ
Дуже багато електроенергії поглинають обігрівальні прилади, які ми використовуємо в осінньо-зимовий період. Скоротити витрати енергії дадуть змогу тепловідображувальні екрани з фольги або пінофолу, встановлені за обігрівачами. У такий спосіб ви підвищите температуру в кімнаті на 2-3 °С
-
НЕ ЗАЛИШАЙТЕ ЕЛЕКТРОПРИЛАДИ В РЕЖИМІ ОЧІКУВАННЯ
Телевізори, комп'ютери, музичні центри ми активно експлуатуємо лише по кілька годин на добу. Упродовж іншого часу вони перебувають в режимі очікування, але все одно поглинають електроенергію. Від'єднуйте від мережі ті прилади, якими ви не користуєтеся, — і спостерігайте, як зменшаться виграти електроенергії


